Folkeuniversitetets Komitestyrelse

Skærum Mølle Vej 4

7570 Vemb

Tel: 9749 0595
Fax: 9749 0295
Mail: kontor@fuko.dk
Web: http://www.fuko.dk
Kontaktperson:

 

HoldnrOverskriftTidsrumSted
1001 3103 Nyt og godt læsestof. "1 FREDAGE 19.00 (22/10)" Kulturhus Bispen, Bispebroen 3, 6100 Haderslev.
1001 3329 Fransk/dansk humor. "1 FREDAGE 19.00 (25/9)" Teatret Møllen, Møllepladsen, Haderslev.
1001 3365 Danske jøder. Krystalnatten, dens konsekvenser dengang og i dag. "1 ONSDAGE 19.00 (7/10)" Dansk Jødisk Museum, Købmagergade 5, 3., København K
1001 3380 Hvorfor talte Jesus i lignelser? "1 LØRDAGE 10.00-12.00 (19/9)" Sognehuset, Storegade 93, 6100 Haderslev
1001 3385 Er det den samme Gud? "1 TORSDAG 10.00-12.00 (10/9)" Sognehuset, Storegade 93, 6100 Haderslev
1001 3388 En gammel folkekirke i en ny tid. "1 TORSDAGE 10.00-12.00 (8/10)" Storegade 93, Haderslev.
1001 3389 Salmer i tiden. "1 TORSDAGE 10.00-12.00 (22/10)" Storegade 93, Haderslev.
1001 3390 Hold af, hold ud, hold fast. Om det sårbare samliv. "1 FREDAGE 10.00-12.00 (5/11)" Storegade 93, Haderslev.
1001 3406 Sundhed og livskvalitet - set i et livsfilosofisk perspektiv. "1 TORSDAGE 14.30-17.00 (1/10)" C124 - Ny kantine, UC Syd
1001 3407 Myter og fakta i forhold til kost og motion. "1 TIRSDAGE 14.30-17.00 (20/10)" Videnscenter for sundhedsfremme, UC Syd, Lembckesvej 37, Haderslev
1001 3408 Myter og fakta i forhold til kost og motion. "1 TIRSDAGE 14.30-17.00 (20/10)" Videnscenter for sundhedsfremme, UC Syd, Lembckesvej 37, Haderslev
1001 3409 Humoren i den surrealistiske kunst. "1 FREDAGE 19.00-21.00 (30/10)" Museum Sønderjylland - Arkæologi i Haderslev, Dalgade 7, 6100 Haderslev.
1001 3410 På jagt efter nye lægemiddelstoffer. "1 TIRSDAGE 19.00 (22/4)" Bispen, Bispebroen 3, 6100 Haderslev.
1001 3423 Nordiske kortfilm "1 MANDAGE 19.00 (21/9)" Gram Bibliotek, Østergade 10
1001 3424 Evaluering indefra. "1 TORSDAGE 14.30 (24/9)" UC Syd, Lembckesvej 3-7, 6100 Haderslev.
1001 3425 Nationalmuseets Grønlandsarkæologi. "1 ONSDAGE 19.30 (21/10)" Museum Sønderjylland - Arkæologi i Haderslev, Dalgade 7, 6100 Haderslev.
1001 3426 Broncealderriget "Dilmun" på Bahrein. "1 ONSDAGE 19.30 (28/10)" Museum Sønderjylland - Arkæologi i Haderslev, Dalgade 7, 6100 Haderslev.
1001 3427 Klimaets ændringer gennem jordens historie. "1 ONSDAGE 19.30 (28/10)" Gram Museum, Lergravsvej 2, Lergrav
1001 3430 Nye veje i sundhed og forebyggelse. "1 TORSDAGE 14.30-17.00 (19/11)" UC Syd, Lembckesvej 3-7, 6100 Haderslev.
1001 3431 Sønderjyllands politiske historie 1920 - 1945. "1 FREDAGE 19.30 - 21.15 (24/1)" Månen, Kulturhus Bispen, Bispebroen 3, 6100 Haderslev.
1001 3432 Sønderjyllands politiske historie 1920 - 1945. "1 TIRSDAGE 19.30-21.15 (10/2)" Månen, Kulturhus Bispen, Bispebroen 3, 6100 Haderslev.
1001 3471 Dagligliv i vikingetiden "1 ONSDAGE 19.30 (03/03-10)" Museum Sønderjylland - Arkæologi i Haderslev, Dalgade 7, 6100 Haderslev.
1001 3472 Østergård - fra strorgård til landsby i middelalderen. "1 ONSDAGE 19.30 (17/o3-10)" Museum Sønderjylland - Arkæologi i Haderslev, Dalgade 7, 6100 Haderslev.
1001 3475 Udstilling af døden. "1 ONSDAGE 19.30 (14/04-10)" Museum Sønderjylland - Arkæologi i Haderslev, Dalgade 7, 6100 Haderslev.
1001 3593 Kost, motion og livskvalitet. "1 MANDAGE 10.30 (2/11)" Haderslev Idrætscenter, Stadionvej 5, Haderslev.
1001 3607 Stemmens betydning. "1 ONSDAG 9.30 - 16.00 (28/10)" Bispen, Bispebroen 3, 6100 Haderslev.
1001 473 Udstilling af døden. "1 ONSDAGE 19.30 (14/04-10)" Museum Sønderjylland - Arkæologi i Haderslev, Dalgade 7, 6100 Haderslev.
1007 3332 Store gårde og slotte på Sundeved. "1 0NSDAGE 19.30 (18/11)" Ahlmannparken, Gråsten.
1007 3333 Family Search (Mormoner). "LØRDAGE 10.00 (16/1)" Sønderborg Bibliotek.
1007 3342 Grænseløs forskning – slægtsforskning. "1 LØRDAGE 14.00 (5/9)" Sønderborg Bibliotek
1009 3369 Bellman, hans tid og hans sange. "1 TIRSDAGE 19.00 (3/11)" Hagge, Vestergade 80, Tønder
1009 3560 Husbestyrerinden - et snart lukket kapitel. "1 TORSDAGE 19.30 (24/9)" Pumpehuset, Tønder Museum, Kongevej 51, 6270 Tønder.
1009 3561 Kvindeanstalten på Sprogø. "1 TORSDAGE 19.30 (29/10)" Pumpehuset, Tønder Museum, Kongevej 51, 6270 Tønder.
1009 3562 Da kvinden blev borger. "1 TORSDAGE 19.30 (62/11)" Pumpehuset, Tønder Museum, Kongevej 51, 6270 Tønder.
1009 3578 Cistercienserne. "1 TIRSDAGE 09.30 (20/10)" Brorsonhus, Kirkepladsen 2, Tønder.
1011 3212 Fra et mod hinanden til et med hinanden. Sønderjylland 1918 – 2008. "1 ONSDAGE 19.30 (16/9)" Dansk Centralbibliotek, Norderstr. 59, Flensburg, Tyskland.
1011 3213 Flensborg Avis 1948 - 1988. "1 ONSDAGE 20.00 (28/10)" Flensborg Avis, Wittenberger Weg, 19, Flensburg, Tyskland.
1011 3391 Claus Eskildsen - propaganda eller virkelighed? "1 MANDAGE 19.15 (5/10)" Danevirke Museet, Ochsenweg 5, Dannewerk, Tyskland
1011 3411 Er vi danere eller germanere historisk set. "1 MANDAGE 19.15 (23/11)" Danevirke Museet, Ochsenweg 5, Dannewerk, Tyskland
1011 3450 Dansk design på 2 timer "1 TIRSDAGE 19.30 (15/9-09)" Flensborg Biliotek, Norderstr. 59. 24939 Flenburg
1011 3451 Dansk rocks historie på 2 timer. "1 TIRSDAGE 19.30 (29/9)" Flensborg Bibliotek, Norderstr. 59, Tyskland.
1011 3452 Dansk arkitektur på 2 timer. "1 ONSDAGE 19.30 (7/10)" Flensborg Bibliotek, Norderstr. 59, Tyskland.
1011 3497 Kend dit distrikt! Byvandring i SSF Skt. Hans Distrikt "1 ONSDAGE 17.30 (09/09-09)" Schulgang 2, 24943 Flensburg
1202 3669 Meteoritfaldet i Maribo "1 TIRSDAGE 19.00-21.00 (27/10-2009)" Haslev Gymnasium
1202 3670 Universets mørke stof "1 TORSDAGE 19.00-21.00 ( 29/10 -2009)" Haslev Gymnasium
1202 3671 Mars - fra vand til is "1 TIRSDAG 19.00-21.00 (03/11-2009)" Haslev Gymnasium
1202 3672 Stjerner - Universets byggestene "1 TORSDAGE 19.00-21.00 (05/11-2009)" Haslev Gymnasium
1202 3673 Liv i solsystemet "1 TIRSDAG 19.00-21.00 (10/11-2009)" Haslev Gymnasium
1202 3674 Gammaglimt - Universets Skt.Hans orme "1 TORSDAGE 19.00-21.00 (12/11-2009)" Haslev Gymnasium
1203 3598 Unge internationale musikere. "5 ONSDAGE 15.00-17.00 (7/10-9/12)" VUC, Slotshaven 5, 4300 Holbæk
1203 3600 Bevægelsespsykologi. "1 TIRSDAGE 16.00-19.00 (20/10)" VUC, Slotshaven 5, 4300 Holbæk
1203 3603 Klimaforandring. "1 ONSDAGE 19.00-21.00 (4/11)" VUC, Slotshaven 5, 4300 Holbæk
1203 3605 Fynboerne. "3 TORSDAGE 19.00-21.00 (19/11-3/12)" VUC, Slotshaven 5, 4300 Holbæk
1203 3610 Museumsbesøg på Ny Carlsberg Glyptotek. "1 SØNDAGE 13.00-15.00 (31/1)" Ny Carlsberg Glyptotek.
1203 3611 livet på spil "1 ONSDAGE 19.00-21.00 (20/1)" VUC, Slotshaven 5, 4300 Holbæk
1203 3612 Amerikansk kunst. "10 ONSDAGE 19.00-21.00 (3/2-28/4)" VUC, Slotshaven 5, 4300 Holbæk
1203 3613 På sporet af Teotihuacans guder og herskere. "1 ONSDAGE 19.00-21.00 (24/2)" VUC, Slotshaven 5, 4300 Holbæk
1203 3614 Naturkatastrofer. "1 LØRDAGE 10-14.30 (27/2)" VUC, Slotshaven 5, 4300 Holbæk
1203 3695 Olafur Eliassons Kunst "1 LØRDAGE 13.00 - 17.00( 20/03-10)" VUC, Slotshaven 5, 4300 Holbæk
1205 3386 Per Pettersons forfatterskab. "1 TIRSDAGE 17.00 (9/2)" VUC, J. Hagemann-Petersens Allé 3, Kalundborg
1205 3392 Knut Hamsun "1 FREDAGE 19.00-21.00 (14/1)" VUC, J. Hagemann-Petersens Allé 3, 4400 Kalundborg.
1205 3393 Miro. "1 TIRSDAGE 17.00 (9/3)" VUC, J. Hagemann-Petersens Allé 3, 4400 Kalundborg.
1205 3412 Martin A. Hansens forfatterskab "1 ONSDAGE 17.00 (23/9)" VUC, J. Hagemann-Petersens Allé 3, 4400 Kalundborg.
1205 3415 Kunstforedraget om Abildgaard. "1 MANDAGE 17.00 (19/10)" VUC, J. Hagemann-Petersens Allé 3, 4400 Kalundborg.
1205 3417 Evolutionsteroiens betydning for menneskets syn på sig selv og sin plads i naturen. "1 ONSDAG 19.00 (10/11)" VUC, Kalundborg
1205 3418 Nye undersøgelser af vikingetiden på Fyn. "1 TORSDAGE 19.30 (5/11)" Kalundborg Museum.
1205 3434 Kunstforedrag om E. Munch. "1 TIRSDAGE 17.00 (27/10)" VUC, J. Hagemann-Petersens Allé 3, 4400 Kalundborg.
1205 3435 Forbudt arkæologi - når arkæologien taler Darwin imod. "1 TORSDAGE 19.30 (8/10)" Kalundborg Museum.
1205 3436 Charles Darwin: Evolutionen og beviserne for den. "1 TIRSDAGE 19.00 (3/11)" VUC, J. Hagemann-Petersens Allé 3, 4400 Kalundborg.
1205 3453 "Tyske og danske vejrstationer fra 2. verdenskrig i Østgrønland" "1 TORSDAGE 19.30 (24/9-09)" Kalundborg Museum.
1205 3498 16 & 1700 tallets historie "1 LØRDAGE 09.00 - 12.30( 26/09-09)" Kalundborg Gymnasium og HF, J. Hagemann-Petersens Allé 4, 4400 Kalundborg.
1205 3499 Pietismen "1 LØRDAGE 10-12.30 ( 24/10-09)" Kalundborg Gymnasium og HF, J. Hagemann-Petersens Allé 4, 4400 Kalundborg.
1205 3500 Struensee, oplysningstiden og eftermælet "1 LØRDAGE 10-12.30 ( 21/11-09)" Kalundborg Gymnasium og HF, J. Hagemann-Petersens Allé 4, 4400 Kalundborg.
1205 3501 Grundtvig "1 LØRDAGE 10-12.30 ( 23/01-10)" Kalundborg Gymnasium og HF, J. Hagemann-Petersens Allé 4, 4400 Kalundborg.
1205 3502 "Det Hellige Land" - Vestsjællands gudelige vækkelser "1 LØRDAGE 10-12.30 ( 20/02-2010)" Kalundborg Gymnasium og HF, J. Hagemann-Petersens Allé 4, 4400 Kalundborg.
1205 3503 Industrialisering og skibsværft "1 LØRDAGE 10-12.30 ( 20/03-2010)" Kalundborg Gymnasium og HF, J. Hagemann-Petersens Allé 4, 4400 Kalundborg.
1301 3370 Klimaændringer - hvad gør vi? "1 TIRSDAGE 19.30 (10/11)" Gudenåhuset, Realskolevej 12, Bjerringbro.
1301 3371 Historier fra vor tid – Kirsten Thorup. "1 TIRSDAGE 19.30 (29/9)" Realskolevej 12, Bjerringbro
1301 3372 Poul Kristian Rehberg. "1 TIRSDAGE 19.30 (6/10)" Gudenåhuset, Realskolevej 12, Bjerringbro.
1301 3373 Psykopati - hvad er det? "1 TIRSDAGE 19.30 (27/10)" Gudenåhuset, Realskolevej 12, Bjerringbro.
1301 3563 Introduktion til Rigsarkiv og DAISY. "1 FREDAGE 19.15 (18/9)" Nørgaards Højskole, Bjerringbro
1301 3564 Den anderledes sønderjyske slægtsforskning - hvorfor? "1 LØRDAGE 09.15 (19/9)" Nørgaards Højskole, Bjerringbro
1301 3565 Danske slægtsnavne - kan vi få et samlet overblik? "1 LØRDAGE 11.00 (19/9)" Nørgaards Højskole, Bjerringbro
1301 3666 Om Hjorthede kirke "1 ONSDAGE 19.30 (04/11 - 2009)" Gudenåhuset, Realskolevej 12, Bjerringbro.
1303 3609 Museumsbesøg på Den Hirschsprungske Samling. "1 SØNDAGE 13.00-15.00 (17/1)" Den Hirschsprungske Samling.
1309 3437 Kristendommens retorik - Bibelens billedsprog. "1 TORSDAGE 19.30 (10/9)" Konfirmandstuen, Hillerslev.
1309 3438 Det førkristne Norden. "1 TIRSDAGE 19.00 (29/9)" VUC, Munkevej 10, Thisted
1309 3439 Luther - en provokation i nutiden. "1 TORSDAGE 19.30 (5/11)" Hurup Kirkecenter, Kirkegade 42, Hurup.
1309 3440 Hærvejen, studevejen, pilgrimsvejen. "1 MANDAGE 12.45 (9/11)" Sydthy Erhvervs og udd. center, Jernbanegade 21, 7760 Hurup
1309 3441 Folkelighed og frihed. "1 TIRSDAGE 13.20 (10/11)" Landbocenter Nordthy, Silstrupvej 12, 7700 Thisted.
1309 3442 Udvandring fra Thy. "1 TORSDAGE 19.30 (19/11)" Plantagehuset, Plantagevej, Thisted.
1309 3443 Kvinder der har sat sig spor – Thit Jensen. "1 TORSDAGE 10.00 (26/11)" Landbo Thy, Silstrupvej 12, Thisted
1309 3444 Kvinder der har sat sig spor – Agnes Henningsen. "1 TORSDAGE 13.20 (26/11)" Landbo Thy, Silstrupvej 12, Thisted
1309 3445 Oplevelser og seværdigheder i Wien. "1 TORSDAGE 19.30 (26/11)" Sydthy Erhvervs- og udd. Center, Jernbanegade 21, Hurup.
1309 3455 Videnskab - metafysik - religion. "1 LØRDAGE 15.00 (22/8)" VUC, Munkevej 9, Thisted
1309 3456 Ondskabens filosofi - med udgangspunkt i J. P. Jacobsens "Et skud i tågen". "1 TORSDAGE 19.00 (29/10)" VUC, Munkevej 9, Thisted
1309 3457 Grundtvigs frihedsforståelse - har vi noget at bruge den til i dag? "1 MANDAGE 19.30 (1/2)" Hurup Kirkecenter, Kirkegade 42, Hurup.
1309 3458 En fortælling om Kerstin Ekman og hendes forfatterskab med særlig henblik på trilogien "Ulveskindet". "1 MANDAGE 10.00 (15/2)" Sydthy Erhvervs og udd. center, Jernbanegade 21, 7760 Hurup
1309 3459 H. C. Andersen - en eventyrlig fortælling om en mand og hans eventyr. "1 MANDAGE 12.45 (15/2)" Sydthy Erhvervs og udd. center, Jernbanegade 21, 7760 Hurup
1309 3460 Blandt originaler og andet godtfolk. "1 MANDAG 12.45 (8/3)" Sydthy Erhvervs og udd. center, Jernbanegade 21, 7760 Hurup
1309 3461 Livet er ikke det værste man har. "1 MANDAGE 19.30 (22/3)" Hurup Kirkecenter, Kirkegade 42, Hurup.
1310 3394 Den tomme gravs bekendelse - teologi mellem liv og død. "1 MANDAGE 15.00 (25/1)" Testrupvej 110, Mårslet.
1310 3395 Den tvetydige tilværelse – når det gode kun kan gøres med et tungt hjerte. "1 MANDAGE 19.30 (25/1)" Testrupvej 110, Mårslet
1310 3396 Efter døden - med særlig vægt på Otto Møllers tanker. "1 TIRSDAGE 10.30 (26/1)" Testrupvej 110, Mårslet.
1310 3397 Døden i livet og livet i døden. Om Johannes V. Jensens ”Kongens fald” og Martin A. Hansen ”Lykkelige Kristoffer”. "1 TIRSDAGE 15.00 (26/1)" Testrupvej 110, Mårslet.
1310 3398 Den drømmeløse søvn - ingensomheden. "1 TIRSDAGE 19.30 (26/1)" Testrupvej 110, Mårslet
1310 3399 Konfrontation og/eller frit marked. "1 ONSDAGE 9.15 (27/1)" Testrup Højskole, Mårslet
1310 3504 Individ eller flokdyr? Foucault om moderne hyrdemagt "1 ONSDAGE 19.30 (16/09-09)" Skakbrædtet, Viborg Hovedbibliotek, Vesterbrogade
1310 3505 Om den mexicanske surrealistiske malerinde Remedios Varo "1 ONSDAGE 19.30 (30/09-09)" Brænderigården, Viborg
1310 3506 Kan militære løsninger skabe varig fred i verden? "1 LØRDAGE 19.30 (07/11-09)" Skakbrædtet, Viborg Hovedbibliotek, Vesterbrogade
1310 3507 Etik uden Gud "1 ONSDAGE 19.30 (11/11-09)" Skakbrædtet, Viborg Hovedbibliotek, Vesterbrogade
1310 3537 Grundtvig - billeder. "1 ONSDAGE 19.30 (2/9)" Sognegården ved Viborg Domkirke, Stænderpladsen 1, 8800 Viborg.
1310 3538 Kunsthistorie. "1 MANDAGE 13.30-16.00 (7/9)" VUC, Rosenstræde 6, 8800 Viborg
1310 3539 Kunsthistorie. "1 MANDAGE 13.30-16.00 (14/9)" VUC, Rosenstræde 6, 8800 Viborg
1310 3540 Kunsthistorisk tema lørdag. "1 LØRDAGE 09.30-15.00 (19/9)" Regionshuset, Skottenborg 26, 8800 Viborg.
1310 3541 Kunsthistorie. "1 MANDAGE 13.30-16.00 (28/9)" VUC, Rosenstræde 6, 8800 Viborg
1310 3542 Kunsthistorie. "1 MANDAGE 13.30-16.00 (19/10)" VUC, Rosenstræde 6, 8800 Viborg
1310 3543 Kunsthistorie. "1 MANDAGE 13.30-16.00 (19/10)" VUC, Rosenstræde 6, 8800 Viborg
1310 3544 Kunsthistorisk tema lørdag. "1 LØRDAGE 09.30-15.30 (31/10)" Regionshuset, Skottenborg 26, 8800 Viborg.
1310 3545 Kunsthistorie. "1 MANDAGE 13.30-16.00 (2/11)" VUC, Rosenstræde 6, 8800 Viborg
1310 3546 Kunsthistorie. "1 MANDAGE 13.30-16.00 (9/11)" VUC, Rosenstræde 6, 8800 Viborg
1310 3547 Kunsthistorie. "1 MANDAGE 13.30-16.00 (16/11)" VUC, Rosenstræde 6, 8800 Viborg
1310 3548 Kunsthistorisk tema lørdag. "1 LØRDAGE 09.30-15.30 (21/11)" Regionshuset, Skottenborg 26, 8800 Viborg.
1310 3549 Har højskolen en fremtid? "1 MANDAGE 19.30 (1/2)" Sognegården ved Viborg Domkirke, Stænderpladsen 1, 8800 Viborg.
1310 3550 Kunsthistorie. "1 MANDAGE 13.30-16.00 (30/11)" VUC, Rosenstræde 6, 8800 Viborg
1310 3580 Forkyndelsens mulighed i moderne tid. "1 LØRDAGE 09.30 (26/9)" Sognegården ved Viborg Domkirke, Stænderpladsen 1, 8800 Viborg.
1310 3675 "På klimaets betingelser - menneske og netur gennem 120.000 år" "1 ONSDAGE 19.30 (28/10 - 2009)" Viborg Stiftsmuseums Foredragssal, Hjultorvet 9-11, 8800 Viborg.
1310 7579 Menneskesyn og kristentro. "1 FREDAGE 16.30 (25/9)" Sognegården ved Viborg Domkirke, Stænderpladsen 1, 8800 Viborg.
1410 3413 Kryddersnaps og snapseurter som folkemedicin. "1 LØRDAGE 11.00-13.00 (26/9)" Tunø gadekær.
1410 3462 Billedbehandling på de lokalhistoriske arkiver. "1 FREDAGE 10.00-16.00 (30/10)" Åby Bibliotek, Ludvig Feilbergsvej 7, Åbyhøj.
1410 3518 Byvandring i Odder. "2 TIRSDAGE 19.00-21.00 (4/8-18/8)" Banegårdspladsen, Odder.
1410 3551 Skifter og hvordan de bruges i slægtsforskningen. "1 ONSDAGE 19.00-21.00 (4/11)" Åbygade 7, 8300 Odder.
1410 3552 De tre retsinstanser. "1 ONSDAGE 19.00-21.00 (3/2)" Åbygade 7, 8300 Odder.
1410 3553 Aviser i lokal- og slægtshistorien. "1 ONSDAGE 19.00-21.00 (3/3)" Åbygade 7, 8300 Odder.
1419 Sangens og det dnske sprogs vilkår "1 TORSDAGE 19.30 (24/10-09)" Medborgerhuset, Søvej 3, Silkeborg
1419 2935 Silkeborg - borg og jernproduktion i Midtjylland. "1 MANDAGE 19.30 (10/11)" Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7
1419 3476 "Vandet" som tema i musikken. "1 TIRSDAGE 19.30 (22/09-09)" Lunden, Vestergade 74, Silkeborg.
1419 3478 Min oldefar var færgemand "1 TIRSDAGE 19.00 (29/09-09)" Medborgerhuset, Søvej 3, Silkeborg
1419 3479 Dybbøl 1864 "1 TORSDAGE 19.00 (09/10-09)" Alderslyst Bibliotek. Kejlstrupvej 28, Silkeborg
1419 3480 Retsbetjentens arbejde i lokalsamfundet "1 TIRSDAGE 19.00 (03/11-09)" Medborgerhuset, Søvej 3, Silkeborg
1419 3481 Mellem naturvidenskab og kristendom "1 TIRSDAGE 19.30 (10/1-09)" Lunden, Vestergade 74, Silkeborg.
1419 3482 Fra fæstebonde til prioritetsbestyrer "1 TIRSDAGE 19.00 (01/12-09)" Medborgerhuset, Søvej 3, Silkeborg
1419 3483 At høre hjemme - Kulturen og fortiden. "1 TIRSDAGE 19.30 (09/03-09)" Lunden, Vestergade 74, Silkeborg.
1419 3484 Tysk mindretal i Sønderjylland 1918-2008 "1 TIRSDAGE 19.30 (09/03-2010)" Medborgerhuset, Søvej 3, Silkeborg
1419 3508 Da slesvigerne blev danske elle tyske. "1 TIRSDAGE 19.30 (19/01-10)" Medborgerhuset, Søvej 3, Silkeborg
1419 3582 Grønland - fra koloni til selvstyre "1 TORSDAGE 19.30 (17/09-09)" Folkesparekassen, Herningvej 37, Silkeborg
1419 3583 Keltisk jernalder i Europa og Danmark. "1 SØNDAGE 14.00 (27/09-09)" Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7
1419 3584 Mennesket ude af Afrika "1 TORSDAGE 19.30 (01/10-09)" Medborgerhuset, sal A, Søvej 3, Silkeborg
1419 3585 Alexander Foss, erhversmand og politiker "1 MANDAGE 19.30 (23/11-09)" Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7
204 3519 Kunsthistorie. "8 MANDAGE 15.00-17.30 (7/9-7/12)" Nordhuset, Kronborg Ladegårdsvej 5, 3000 Helsingør
204 3520 Verdenslitteratur. "2 ONSDAGE 19.00-20.45 (9/9-23/9)" Nordhuset, Kronborg Ladegårdsvej 5, 3000 Helsingør
204 3521 Verdenslitteratur. "2 ONSDAGE 19.00-20.45 (21/10-4/11)" Nordhuset, Kronborg Ladegårdsvej 5, 3000 Helsingør
204 3522 Verdenslitteratur. "2 ONSDAGE 19.00-20.45 (18/11-2/12)" Nordhuset, Kronborg Ladegårdsvej 5, 3000 Helsingør
204 3586 Kunsthistorie. "1 MANDAGE 19.30 (28/9)" Espergærde Bibliotek.
3626 Rosens råb eller verdens råb. "1 LØRDAGE 15.00 (3/10)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
520 3515 P.S.Krøyer, - en kunstner af international format "1 MANDAGE 16.30-18.00 (27/07-09)" Sognehuset i Skagen
702 3485 Fra kartoffelskræler til salmedigter "1 ONSDAGE 19.30 (23/09-09)" Brande Sognegård, Storegade 10, 7330 Brande
702 3486 Musikalsk rundrejse i Osvald Helmuths videunivers. "1 ONSDAGE 19.30 (21/10-09)" Sognegården, Storegade 10, 7330 Brande
702 3487 Halfdan Rasmussen i ord og billeder "1 ONSDAGE 19.30 (25/11-09)" Sognegården, Storegade 10, 7330 Brande
702 3488 Påsporet af Nordlands Trompet "1 MANDAGE 19.30 (18/01-10)" Sognegården, Storegade 10, 7330 Brande
702 3490 Angst eller glæde "1 ONSDAGE 19.30 (17/03-10)" Sognegården, Storegade 10, 7330 Brande
703 3446 Ekspressiviteten efter Cobra. "1 TORSDAGE 19.00-20.45 (3/9)" Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum.
703 3447 Når det regner på præsten ... " (1 TORSDAGE 19.00-20.45 5/11-09)" Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum.
703 3468 Skifter eller dødsbobehandlinger. "1 MANDAGE 19.00 (21/9)" Herning Frivillig Center, Codanhus, Fredensgade 14, 7400 Herning.
703 3469 Fæstervæsen og fæstebønder "1 MANDAGE 19.00 (19/10-09)" Herning Frivillig Center, Codanhus, Fredensgade 14, 7400 Herning.
704 2304 Verdenslitteratur, læst ud fra kvindelig synsvinkel 4 ONSDAGE 19.00 (12/8, 26/9, 10/10, 24/10 2007) Nordhuset, Kronborg Ladegårdsvej 5, Helsingør
704 2353 Hans Egede og Herrnhuterne på Grønland 1 LØRDAGE 10.00 (27/10 2007) Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2-4, Vemb
704 2392 Slægtsforskning og læsning af gotisk håndskrift 4 TORSDAGE 19.30-21.30 (18/10, 25/10, 8/11, 15/11 2007) Skibsklarerergården, Strandgade 91, Helsingør
704 2990 Offerkulten i Det Gamle Testamente. "1 LØRDAGE 13.00 (21/2)" Holstebro Sognehus, Kirkestræde 9, 7500 Holstebro.
704 3404 Gudsbegrebet og naturlovene. "1 MANDAG 19.30 (26/10)" Holstebro Gymnasiums Festsal
704 3491 Miljøforedrag m/Christine Feldthaus "1 TORSDAG 11,45 & 16.30 (10/12-09)" Holstebro Gymnasiums (handelsgymnasiet)
704 3525 Kristus i billedkunsten. "1 LØRDAGE 13.00 (23/1)" Sognehuset, Kirkestræde 9, Holstebro.
704 3526 Søren Kierkegaards teologi. "1 LØRDAGE 13.00 (27/2)" Sognehuset, Kirkestræde 9, Holstebro.
704 3527 Johannesevageliet. "1 LØRDAGE 13.00 (27/3)" Sognehuset, Kirkestræde 9, Holstebro.
704 3528 Hvad blev der af synden? "1 LØRDAGE 13.00 (17/4)" Sognehuset, Kirkestræde 9, Holstebro.
704 3554 De gamle danske køkkenurter. "1 TIRSDAGE 19.30-22.00 (9/3)" Holstebro Aktivitetscenter, Danmarksgade 13A, Holstebro
704 3617 Det barokke Rom. "2 ONSDAGE 19.30 (11/11-25/11)" Holstebro Kunstmuseum.
704 3618 Det barokke Rom. "3 ONSDAGE 19.30 (10/3-27/3)" Holstebro Kunstmuseum.
704 3681 Vores fortidsminder "1 ONSDAG 19.30 (06.01.10)" Holstebro Museum, Museumsvej 2, Holstebro.
704 3682 Volde og palisander i lange baner. "1 ONSDAG 19.30 (20.01.10)" Holstebro Museum, Museumsvej 2, Holstebro.
704 3683 Jernalderens forsvarsanlæg i Holstebro Museums område. "1 ONSDAG 19.30 (03.02.10)" Holstebro Museum, Museumsvej 2, Holstebro.
704 3684 Er brintbilen fremtidens køretøj? "1 TIRSDAGE 19.30 (02/03-2010)" Nupark 51, 7500 Holstebro
704 3685 Færch- en familie og deres virksomheder i Holstebro 1869 -2010 "1 ONSDAG 19.30 (03.02.10)" Holstebro Museum, Museumsvej 2, Holstebro.
704 3686 Sådan laves en TV-serieom studehandel "1 ONSDAGE 19.30 (17.03.10)" Holstebro Museum, Museumsvej 2, Holstebro.
704 3714 Krigens regler – en grænse for grusomheden. "1 TIRSDAGE 19.30-21.30 (18/11)" Holstebro Museum
704 3715 Krigens regler – en grænse for grusomheden. "1 TIRSDAGE 19.30-21.30 (18/11)" Holstebro Museum.
704 3716 Fortiden set fra himlen. "1 ONSDAGE 19.30-21.30 (2/12)" Holstebro Museum.
705 3516 Slægtsforskning før kirkebøgerne "1 LØRDAGE 12.30 ( 03/10-09)" Ikast Bibliotek, Grønnegade 25, 7430 Ikast
705 3517 Centrale skikkelse i Europas nyere politiske historie. "1 MANDAGE 19.30 (19/10-02/11-16/11-09)" Ikast-Brande Gymnasium, Bøgildvej 2, 7430 Ikast.
705 3717 Nye bøger – inspiration til forårets læsning. "1 ONSDAGE 19.30 (2/12)" Ikast-Brande Gymnasium, Bøgildvej 2, Ikast.
706 3052 Ebbe Kløvedal Reich: Fæ og frænde. "1 TIRSDAGE 10.00 (5/10)" Kirkehuset, Lemvig.
706 3053 To moderne opfattelser af historien: Ludvig Holberg og Charlotta Dorothea Biehl. "1 TIRSDAGE 10.00 (19/10)" Kirkehuset, Lemvig.
706 3054 Per Olov Enquist: Livlægens Besøg. "1 TIRSDAGE 10.00 (2/11)" Kirkehuset, Lemvig.
706 3055 Leo Tolstoj: Anna Karenina eller Krig og fred. "1 TIRSDAGE 10.00 (16/11)" Kirkehuset, Lemvig.
706 3066 Ildefonso Falcones: Havets katedral. "1 MANDAGE 10.00 (30/11)" Kirkehuset, Lemvig.
706 3303 Klimaskabte forandringer i flora og fauna. "1 ONSDAGE 19.30 (4/11)" Lemvig Museum.
706 3348 Forandringer – det må ikke holde op og det kan ikke blive ved. "1 ONSDAGE 10.00 (1/7)" Fjaltring Friskole
706 3349 Forandringer: Alder og kønsrollers betydning for familielivet belyst ud fra de seneste årtiers samfundsudvikling og litteratur. "1 TORSDAGE 10.00 (2/7)" Fjaltring Friskole
706 3350 Klimaforandringer. "1 FREDAGE 10.00 (3/7)" Fjaltring Friskole
706 3492 Per Petterson.ud at stjæle Heste/Jeg forbander tidens flod. "1 MANDAGE 10.00 (25/01-2010)" Kirkehuset, Lemvig.
706 3493 Lars Saaby Christensen "1 MANDAGE 10.00 (22/02-2010)" Kirkehuset, Lemvig.
706 3494 Henrik Ibsen. Hedda Gabler/Et dukkehjem. "1 MANDAGE 10.00 (08/03-2010)" Kirkehuset, Lemvig.
706 3495 Sigrid Undset: Kransen "1 MANDAGE 10.00 (22/03-2010)" Kirkehuset, Lemvig.
706 3509 Erik Fosnes Hansen:Beretninger om beskyttelse. "1 MANDAGE 10.00 (08/02-10)" Kirkehuset, Lemvig.
706 3555 Planetstien og de nye opdagelser i solsystemet. "1 TIRSDAGE 19.30 (27/10)" Lemvig Museum.
706 3587 Udvalgte stjernebilleder. "1 ONSDAGE 19.30 (21/10)" Lemvig Museum.
706 3589 Omlægning til vedvarende energi. "1 ONSDAG 19.30 (18/11)" Lemvig Gymnasium.
708 3382 Kunstnerhjem. Johannes Larsen Museet. "1 LØRDAGE (1/8)" Skærum Møllevej 4, Vemb
708 3383 Odsherredsmalerne. "1 LØRDAGE (8/1)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3384 Hvad er kunst? "1 LØRDAGE (1/8)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3464 Forundring og erkendelse. "1 LØRDAGE 10.00 (29/8)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3465 Kættere er teologiens tjenere. "1 LØRDAGE 13.00 (29/8)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3466 Martin A. Hansen og Heretica. "1 LØRDAGE 15.00 (29/8)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3467 Erkendelse hos Martin A. Hansen. "1 LØRDAGE 19.30 (29/8)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3510 Sandemose-seminar 07/08-09/08-2009 "1 FREDAGE 19.30 (07/08-o9)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3511 Peter Laugesen: "1 LØRDAGE 11.00 (08/08-2009)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3512 Johanne D. Sejersen: "1 SØNDAGE 09.15 (09/08-09)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3566 Den svære forsoning. "1 TORSDAGE 19.30 (27/9)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3591 Finanskrise og poesi i Island. "1 MANDAGE 19.30 (26/10)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3592 Van Gogh og nattens farver. "1 ONSDAG 19.30 (28/10)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3596 De flygtige år og ikoner. "1 TORSDAGE og 1 LØRDAGE (24/9-26/9)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3619 Fra urskov til mikroskop. "1 LØRDAGE 09.00-10.30 (3/10)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3623 Tro på tvivl. Darwin/Biosemiotik og samfundets naturhistorie" "1 LØRDAGE 11.00-12.30 (3/10)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3624 Tro på tvivl. Darwin/Biosemiotik og samfundets naturhistorie. "1 LØRDAGE 12.30 (3/10)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3625 Rosens råb eller verdens råb. "1 LØRDAGE 13.30 (3/10)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
708 3627 Kærlighed og kaos i litteraturen. "6 TORSDAGE 10.00-12.00 (1/10-17/12)" Folkeuniversitetscenteret Skærum Mølle, Skærum Møllevej 2, Vemb
710 3002 4 generationers kvindeliv. "1 TIRSDAGE 19.30 (20/1)" Kulturcenteret Gimsinghoved.
710 3076 Knappernes kulturhistorie. "1 MANDAGE 19.00 (15/12)" Kulturellen, Nørregade 7, 7400 Herning.
710 3204 Sønderjyske antikviteter - et broget og spændende felt. "1 SØNDAGE 10.00 (29/3)" Borbjerg Mølle Kro, Borbjerg, Holstebro.
710 3205 Hvordan passer jeg på mine antikviteter? "1 SØNDAGE 15.00 (29/3)" Borbjerg Mølle Kro, Borbjerg, Holstebro.
710 3556 Studehandlens betydning for udviklingen af Vestjylland. "1 TORSDAGE 19.30 (22/10)" Gimsinghoved Kunst- og kulturcenter, Struer.
715 3155 Lev livet, når du lever. "1 TIRSDAGE 19.30 (8/9)" Kroghøj Gl. Skole.
715 3156 Og mangler jeg kærlighed? "1 TIRSDAGE 19.30 (22/9)" Kroghøj Gl. Skole.
715 3157 Limfjordsdigterne Knud Sørensen og Knud Erik Pedersen. "1 TIRSDAGE 19.30 (9/10)" Kroghøj Gl. Skole.
715 3158 Genfortælling og tolkning af Anne Marie Løns roman "Sekstetten". "1 TIRSDAGE 19.30 (22/10)" Kroghøj Gl. Skole.
901 3377 Surrealisme. "1 TIRSDAGE 19.00-21.30 (6/10)" Chr. Winthers Vej 2, Holmegaard
901 3378 Pygmalion af Bernhard Shaw. "1 TORSDAGE 19.00-21.00 (6/5)" Chr. Winthers Vej 2, Holmegaard
901 3405 Statsministre - 8 socialdemokrater. "1 TIRSDAG 19.00-21.00 (22/9)" Fensmark Bibliotek, Kildegårdsvej 56, Fensmark, Holmegaard
901 3449 Emil Nolde "1 ONSDAGE 19.00-21.30 - 21/10-09)" Præstegårdssalen, Chr. Winthers Vej 2, Fensmark, 4684 Holmegaard
901 3496 Balletten - "Nøddeknækkeren" "1 ONSDAGE 18.30 (18/11-2009)" Fensmark Præstegårdssal, Fensmark, 4684 Holmegaard
904 2460 Kvindelige danske malere 1 TIRSDAGE 19.00-21.30 (26/2 2008) Præstegaardssalen, Chr. Winthers Vej 2, Fensmark, Holmegaard
905 3557 Samtidskunstens træer. "1 LØRDAGE 13.00-15.00 (19/9)" Fuglsang Kunstmuseum, Nystedvej 71, Toreby L.
905 3558 Billedet i fokus. "5 LØRDAGE 13.00-15.00 (7/11-5/12)" Fuglsang Kunstmuseum, Nystedvej 71, Toreby L.
906 3336 Skærum Mølle og Nørre Vosborgs historie. "1 SØNDAGE 13.30 (18/4)" Kirkestien 6 B
906 3337 Billedkunstnerdynastiet Swane - en veritabel familiekrønike. "1 SØNDAGE 13.30 (6/9)" Kirkestien 6B, 4880 Nysted.
906 3338 Klimaændringer. "1 SØNDAGE 13.30 (22/11)" Kirkestien 6B, 4880 Nysted.
906 3339 Kvindeskikkelser i Bibelen. "1 SØNDAGE 13.30 (31/1)" Kirkestien 6B, 4880 Nysted.
906 3340 Det danske sprog – dansk under pres fra engelsk. "1 TIRSDAGE 13.30 (28/2)" Kirkestien 6 B, Nysted
906 3341 Generalmajor Johan Frederik Classen – Det Classenske Fideicommis’ historie "1 SØNDAGE 13.30 (28/3)" Corselitze Hovedbygning
907 2394 Menneskets fantastiske hjerne - om hjernens opbygning, funktioner og sygdomme 1 TORSDAGE 19.00-20.45 (29/11 2007) Teatergade 4, Næstved
907 3573 Tro og viden om Universet gennem 5000 år. "1 ONSDAGE 19.00-20.45 (7/10)" Grønnegades Kaserne, Grønnegade 10, Næstved
907 3574 En digterskæbne. "1 ONSDAGE 19.00-20.45 (25/11)" Grønnegades Kaserne, Grønnegade 10, Næstved
909 3355 Det moderne Italien. "1 ONSDAGE 19.00 (16/9)" Pensionisthøjskolen Marielyst, Bøtøvej 2, 4873 Væggerløse.
909 3420 DNA, genteknologi og proteiner – ”intelligent” design. "1 ONSDAGE 19.00 (4/11)" Bøtøvej 2, Væggerløse
909 3421 Stoddere, rakkere og børster. "1 ONSDAGE 19.00 (18/11)" Bøtøvej 2, Væggerløse
909 3470 Nynazister i Tyskland og internationalt- er Adolf Hitler virkelig død "1 ONSDAGE 19.00 (30/9-09)" Pensionisthøjskolen Marielyst, Bøtøvej 2, 4873 Væggerløse.
909 3529 Folkeuniversitetets 30-års fødselsdag i musikkens tegn. "1 ONSDAGE 19.00 (21/10)" Pensionisthøjskolen Marielyst, Bøtøvej 2, 4873 Væggerløse.
909 3530 Tanker ind under jul. "1 ONSDAGE 19.00 (2/12)" Pensionisthøjskolen Marielyst, Bøtøvej 2, 4873 Væggerløse.
911 2320 Fransk Impressionisme i musik og billeder 1 ONSDAGE 19.00 (14/11 2007) Vordingborg Statsseminaium
911 3422 Ti udødelige kunstnere. "1 TIRSDAGE 19.00 (6/10)" Kulturarkaden, Sydhavnsvej 6, 4760 Vordingborg.
911 3559 Kirkelig liturgi. "1 ONSDAGE 19.00 (28/10)" Mern Præstegård.

Tilmeld dig Københavns efterårsprogram

Folkeuniversitetet i København


Kommunalvalget, 100-års jubilæer, fake news og Mozarts magiske mesterværker. Det er blot nogle få af de mange emner, som du kan fordybe dig i til efteråret, når vi blænder op for et nyt semester på Folkeuniversitetet i København.

Tilmeldingen er åben!

Ny viden i hele Nordjylland

Folkeuniversitetet i Aalborg
Indsigt, udvikling og oplevelser! Folkeuniversitetet i Nordjylland tilbyder hvert år en perlerække af gode tilbud. Mød os i Aalborg og landsdelens mange komiteer; fra Skagen i nord til Hobro i syd.
Du kan altid finde en opdateret oversigt over arrangementerne i programmet, der udsendes i januar og august. Se www.fuaalborg.dk der er opdateret med de mange tilbud.